Co jeść w ciąży? Jakich produktów unikać, a które warto wprowadzić do diety?

Dieta w ciąży ma wielki wpływ na odpowiedni stan zdrowia kobiety i dobry rozwój dziecka. Dowiedz się, jakie są ważne reguły dobrego odżywiania przyszłej matki. Dodawaj kwas foliowy. Jego brak w pierwszych tygodniach ciąży, a również przed zajściem w ciążę, może wywołać wady cewy nerwowej u płodu. Poleca się stosowanie 0,4 mg kwasu foliowego dziennie poprzez trzy miesiące przed planowanym zajściem w ciążę oraz co najmniej przez pierwsze 12 tygodni ciąży. Suplementację kwasu foliowego należy skonsultować z lekarzem prowadzącym.

Dieta w ciąży

Jadłospis przyszłej Mamy powinien mieć konieczne elementy wzmacniające, jak witaminy oraz elementy mineralne, więc niezwykle istotne jest zawarcie w nim wszelkich grup artykułów konsumpcyjnych. Na talerzu powinny odnaleźć się artykuły zbożowe, mleko oraz artykuły nabiałowe, mięso, warzywa, owoce, jajka, ryby oraz dobre tłuszcze. Dobra dieta ciężarnej to przede wszystkim systematyczność oraz rozliczenie pokarmów. Pamiętaj, iż już w I trymestrze ciąży zamówienie na energię rośnie w stosunku do czasu przed ciążą (+85 kcal).

Umiar w słodzeniu

Cukier to element jedzenia, jaki nie winien być wykorzystywany w żadnej diecie. W diecie kobiety ciężarnej, cukier nie winien być w nadmiarze ze względu na zagrożenie za dużych wzrostów wagi ciała, co przynosi zagrożenie powikłań ciążowych. Słodzików także najlepiej nie wykorzystywać w ciąży (w ich skład wchodzą syntetyczne treści słodzące takie jak aspartam, jakie nie są dobrze przeanalizowane pod kątem destrukcyjności dla płodu, zwłaszcza jedzenie sacharyny wzbudza pewne obiekcje, gdyż przechodzi ona poprzez łożysko.

jakich produktów unikać w ciąży

Czego nie można pić w ciąży?

W okresie rozwoju płodu istotne jest nie jedynie to, czego nie wolno spożywać w ciąży, jednak również pić. Niewątpliwie pierwszym elementem, jaki winien być wyeliminowany, jest alkohol w każdej formie. Etanol łatwo przechodzi do krwi oraz poprzez pępowinę jest dostarczany do płodu. System dziecka nie może go metabolizować, w związku z czym jest on trucizną, niszczącą jego system. By zabezpieczać dziecko przed niekorzystnym funkcjonowaniem alkoholu, winno się zachować wstrzemięźliwość poprzez całą ciążę.

Wątróbka

Chociaż wątróbka uważana jest za dobre źródło żelaza, niestety ma również wielkie ilości retinolu, więc witaminy A. Witamina ta w natłoku (przeszło 3000 mcg dziennie) może spowodować choroby rozwojowe płodu, natomiast w ekstremalnych wypadkach nawet poronienie. Ze względu na to, że w 100 g wątróbki jest aż 22000 mcg retinolu, najlepiej zrezygnować zupełnie z jedzenia jej pod każdą postacią (również w postaci pasztetów).

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *