Kuchennym ścianom stawia się mnóstwo oczekiwań. Na co dzień narażone są na skrajne wymogi – kurz, duże temperatury, wilgotność. Muszą być odporne oraz wytrzymałe na liczne oczyszczanie. Poza względami funkcjonalnymi ważna jest też ich atrakcyjność. Jakie produkty, poza standardowymi płytkami nadają się na kuchenne ściany?
Farba na ścianie w kuchni
Malowanie ścian pozwoli otrzymać dobre rezultaty za małą cenę. Niestety nie każda farba zda test w zaparowanej, narażonej na zanieczyszczenia kuchni. Malując ściany w tymże miejscu, należy wykorzystywać farby zmywalne (jakie można czyścić oraz myć bez zagrożenia zniszczenia warstwy), wytrzymałe na oddziaływanie wilgotności, grzybów oraz bakterii. Spośród dostępnych na rynku produktów doskonale poradzą sobie farby lateksowe oraz ceramiczne. Jako ozdobny akcent na ścianie w kuchni sprawdzą się farby tablicowe oraz magnetyczne.
Panele ozdobne na ścianę w kuchni
Panele ozdobne mogą być wykonane z laminowanych płyt meblowych czy z tworzywa syntetycznego. Montuje się je na wkręty czy prowadnice. Te pierwsze są wytrzymałe na zanieczyszczenia oraz trwałe, jednak gorzej tolerują bezpośredni kontakt z wodą (szczególnie na brzegach niezabezpieczonych laminatem). Wytwórcy proponują panele z ozdobnymi elementami i odtwarzające pozostałe produkty, np. drzewo czy beton. Panele z tworzywa sztucznego będą dobre na ścianę w kuchni – szybko się je czyści; są wytrzymałe na wilgotność, jednak nie na dużą temperaturę – więc nie zaleca się ich nad płytę grzewczą.
Drewno
Drewno w kuchni nie wyszło zupełnie z mody. Nie jedynie boazeria, jednak laminaty lub produkty drewnopochodne. Jego uroda jest ponadczasowa. Można nim pokryć kuchenne ściany zarówno nad blatem roboczym, jak również nad kuchenką oraz zlewozmywakiem. Zrobione w dobrej technice są wytrzymałe na wilgotność. Boazerię należy dobrze polakierować, aby uniknąć puchnięciu przy kontakcie z wodą czy parą.
Konglomerat na ścianę w kuchni
Nie będzie kłopotu z utrzymaniem w czystości ściany nad blatem, jeśli przymocuje się do niej okleinę z konglomeratów kamienia. Wchodzące w ich skład minerały – granit oraz kwarc – nadają im wytrzymałość, trwałość na zniszczenia, dużą temperaturę oraz tłuszcz. Dodatek pigmentów powoduje, iż mogą mieć przeróżne odcienie. Wybrane do złudzenia naprowadzają zwykły granit czy marmur. Doskonałe jako produkt wykończeniowy na kuchenne ściany, jednak drogie, są kompozyty (zestawienie akrylu, ekologicznych minerałów oraz pigmentu) – są przyjemne oraz ciepłe w dotyku, niezwykle wytrzymałe i odporne na zanieczyszczenia oraz oddziaływanie drażniących specyfików dezynfekujących. Można je swobodnie formować oraz delikatnie łączyć.