Ile żyje mysz domowa? Jak pozbyć się myszy i jak zapobiegać dostania się myszy do domu?

Mysz domowa należy do gryzoni z grupy myszowatych (Muridae), z podrodziny (Murinae). Grupa owa obejmuje blisko 127 typów oraz 520 rodzajów. Szczególnie popularnymi są m.in.: mysz leśna, mysz zaroślowa, mysz polna, mysz karłowata, mysz cypryjska, mysz indochińska, mysz południowa i oczywiście mysz domowa. Owa ostatnia przyczyniła się do rozwoju pozycji myszy jako zwierzątek domowych.

Jak zidentyfikować, czy w budynku są myszy?

Myszy w budynku poszukują przede wszystkim jedzenia, ciepła oraz schronienia. Pomimo iż wyglądają nieszkodliwie, pozostawione same sobie będą powodować kłopoty. Może tak szybko nie zauważymy samej myszy przechodzącej poprzez kuchnię lub salon, jednak na pewno zobaczymy jej obecność – natomiast choćby poczujemy: myszy emitują przykry zapach, jaki odczuwamy szczególnie latem, kiedy jest gorąco. Poza tymże, o obecności myszy mogą mówić małe ekskrementy w szafkach, natomiast również zniszczone (przegryzione) przewody i dziury w meblach. Chrupanie oraz skrobanie w ścianach to sygnał, iż myszy wygryzły tunele komunikacyjne z rozmaitymi miejscami w domu.

Jak długo żyje mysz domowa?

Myszy domowe mają wielu naturalnych wrogów, jacy zajmują większe pozycje w łańcuchu pokarmowym. Drapieżniki, w jakich jadłospisie znajdują się te gryzonie, to m.in. koty, dzikie psy, łasice, lisy, ptaki lub węże. Z tego względu na wolności myszy zazwyczaj żyją ok. 5-6 miesięcy. W laboratorium czy jako stworzenie domowe mogą dożyć choćby 2 lat.

jak się pozbyć myszy z domu

Jak nie wpuścić myszy do domu?

Najłatwiejszą drogą dla myszy są otwarte drzwi wejściowe, tarasowe i brama garażowa. Te zdolne stworzenia znajdą dobrą chwilę, aby przemknąć się do domu. Jednak jeżeli choćby w tychże sytuacjach będziemy ostrożni, myszy mogą dostać się do domu poprzez szczeliny czy przerwy nie jedynie w części przyziemia, jednak choćby w okolicy dachu, w podbitce. Więc istotne jest ustalenie, czy nie ma tam choćby niewielkich przerw oraz ich zatkanie. Należałoby zobaczyć szczególnie ocieplenie, czy myszy nie uwiły sobie w nim gniazda oraz nie penetrują dalej własnego domu.

Naturalne odstraszacze

Kiedy gryzoń pojawił się w domu, samo zapobieganie nie starczy. Można spróbować wykorzystać naturalne artykuły, jakich zapach zniechęca myszy. Są to dzika mięta, dziewanna, świeże liści pomidorów, dziki rumianek, kwiat wrotyczu lub zgniła cytryna. Umieść również w szafach, szafkach czy w komodach lawendowe saszetki czy lawendowe mydełka, natomiast efektywnie zniechęcisz myszy oraz odwiedziesz je od wizyt w swoim domu. W chętnie odwiedzanych poprzez gryzonie połóż suszoną dziką miętę, oleander czy wrotycz, natomiast chociaż na pewien czas pozbędziesz się uciążliwych lokatorów.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *