Mała gastronomia – co to jest, jakie są jej koszty i jak otworzyć małą gastronomię?

Młodzi inwestorzy bardzo nierzadko decydują się na otwarcie pierwszej działalności w dziedzinie gastronomicznej. Nie ma w tymże nic nadzwyczajnego – punkty gastronomiczne są odwiedzane poprzez Polaków niezwykle entuzjastycznie. Czy natomiast, aby na pewno jest to odpowiedni pomysł na biznes? Czy działalność gastronomiczna jest prosta w zarządzaniu?

Mała gastronomia – co to?

Mała gastronomia to nic odmiennego, jak tzw. “bar szybkiej obsługi”, w jakim można zamówić oraz kupić gotowe (wcześniej wykonane) czy na szybko przygotowane zakąski, takie jak: burgery, tortille, hot-dogi, makarony, zapiekanki lub także kanapki. Nierzadko takim błyskawicznym pożywieniem klienci zajadają się na ulicy, też na szybko. Mowa jest tu o budkach, fast foodach, jakie mogą przyjmować postać food truck’ów. Taki typ lokalu w dużym stopniu różni się od wielkich gastronomii, rodzaju restauracje, w jakich dania są przygotowywane oraz robione od podstaw.

koszty małej gastromomii

Jakie wymagania muszą realizować wnętrza w lokalach gastronomicznych?

Jeżeli idzie o pewne zasady, jakie muszą działać w kuchni, więc miejscu zrobienia, trzymania oraz wydawania potraw, należy zwrócić uwagę na parę spraw. Jedną spośród ważniejszych, jakie należałoby zaplanować już na samym starcie remontu, rozbudowy oraz dostosowania lokalu do zarządzania działalności jest zastosowanie łatwo zmywalnych przestrzeni na podłodze oraz na blatach, jakie są proste w utrzymaniu higieny.

Nazwa oraz system marketingowy

Własna mała gastronomia to szansę stworzenia firmy od podstaw, rozpoczynając od wymyślenia nazwy lokalu (obowiązkowo odpowiednio pomyślanej, chwytliwej oraz łatwej do zapamiętania, sprawdzonej z perspektywy fonetycznej oraz semantycznej), poprzez wymyślenia logo oraz hasła brandowego, po zaprojektowanie wyglądu pomieszczenia z ważnymi dla firmy składnikami / akcentami. To wszystko składa się na spójny komunikat marketingowy własnej działalności, pozwoli wyróżnić się na tle konkurencji i opracować funkcjonowania wyróżniające punkt kucharski i jego usługi. Przygotowanie dobrego biznesplanu winno być pierwszym etapem w realizacji pragnienia o swej małej gastronomii,

Odbiór sanepidu

Wykonanie odbioru sanepidu potrzebuje zrobienia specyfikacji, takich jak umowa wynajmu lokalu/akt własności, umowa wywozu odpadów, umowa na odbiór oleju, szkolenia BHP, wyniki badań wody, plan techniczny (nie zawsze jest potrzebny), dokumentację GHP oraz GMP, księgę HACCP oraz elementy uczulające. To szczególnie istotne sprawy, jakich nie mogą pominąć posiadacze małej gastronomii. Warunki sanepidu dla małej gastronomii dotyczą wielu spraw oraz muszą być przestrzegane.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *