Jak działa ksylitol?

Ksylitol (cukier brzozowy) to zwykły słodzik, jaki stanowi zdrową opcję dla węglowodanu

Ksylitol (cukier brzozowy) to zwykły słodzik, jaki stanowi zdrową opcję dla węglowodanu. Ksylitol (cukier brzozowy) to podstawa słodząca źródła własnego, jaka oprócz sorbitolu, mannitolu, erytritolu oraz maltitolu należy do kategorii polioli, więc “alkoholi cukrowych” – cukrów cechujących się małą wartością energetyczną i tym, iż nie zwiększają stopnia glukozy we krwi. Takie wartości ksylitolu sprawiają, iż jest on zalecany szczególnie cukrzykom oraz osobom walczącym z otyłością.

Co to jest ksylitol?

Ksylitol to lekki, ekologiczny środek słodzący produkowany z kory brzozy. Czasem jest określany cukrem brzozowym, jednak taka nazwa wprowadza w błąd, bo ksylitol pod względem syntetycznym nie jest węglowodanem, jednak alkoholem cukrowym. Znaczy to, iż jest odmiennie metabolizowany aniżeli cukier, co czyni go materiałem dobrym dla diabetyków. Wyglądem przypomina typowy cukier – to biały, krystaliczny pył, bez zapachu. Jest tak samo słodki w smaku jak cukier, jednak ma o 40% mniej kalorii! Ksylitol w naturze jest w wielu owocach oraz warzywach: śliwkach, truskawkach, malinach czy kalafiorze, i w grzybach.

Wartości ksylitolu

Zakupiony w sklepie ksylitol ma formę białego, kryształowego pudru oraz ma niezwykle niski indeks glikemiczny. Bo nie zawiera w sobie fruktozy nie powiększa ilości cukru we krwi ani insuliny. Indeks glikemiczny ksylitolu sięga 8 (indeks glikemiczny to wartość, jaka opisuje jak błyskawicznie zwiększa się cukier we krwi). Dla zestawienia wskaźnik glikemiczny dla cukru to 50 – 60, więc ksylitol jest dobrym słodzikiem dla cukrzyków oraz osób na diecie. Doświadczenia wykonane na szczurach dowiodły, iż ksylitol może posłużyć w zmniejszaniu symptomów cukrzycy i zmniejszaniu ilości tkanki tłuszczowej.

Wykorzystanie ksylitolu

W terminologii UE ksylitol został oceniony jako półsyntetyk. Na rynku konsumpcyjnym oferowany jest jako słodzik i jako składnik artykułu jadalnego stosowany jako dodatek do żywności notowany na etykiecie jako E967. Niejednokrotnie dodawany jest do gum do żucia, past do zębów i słodyczy.

Czy ksylitol jest niebezpieczny?


Popularność przeróżnego typu zamienników cukru wzrasta nie jedynie pośród cukrzyków, jednak także pośród osób dbających o sylwetkę. Czemu? Ponieważ ludzie odchudzający się pragną przyswajać mniej kalorii, oczywiście nie rezygnując ze słodkiego smaku. Czy należałoby z nich korzystać? Należałoby. Jednakże środkiem do użytkowania jakiejkolwiek substancji, jaka ma zamienić cukier, jest umiar. Chociaż zamienniki cukru mogą posłużyć w kontroli wagi ciała, nie są wspaniałym wynalazkiem oraz żaden spośród nich nie jest obojętny dla zdrowia.

Food obraza autorstwa jcomp - www.freepik.com