Ksylitol – zdrowsza alternatywa dla cukru

Obok stewii i erytrytolu jest obecnie jednym z najpopularniejszych "zdrowych" słodzików

Obok stewii i erytrytolu jest obecnie jednym z najpopularniejszych “zdrowych” słodzików. Nie podnosi poziomu glukozy we krwi oraz nie powoduje odkładania się tkanki tłuszczowej. Jest naturalnym słodzikiem roślinnym. Mowa oczywiście o ksylitolu. Na czym polega jego fenomen i jakie ma właściwości?

Pochodzenie i budowa ksylitolu

Ksylitol jest naturalnym środkiem słodzącym, zwanym inaczej “cukrem brzozowym”. Pozyskiwany jest najczęściej z kory brzozy fińskiej, ale występuje naturalnie także w kolbach kukurydzy i niektórych owocach, takich, jak gruszki, jagody czy truskawki. Pod względem budowy różni się od tradycyjnego cukru, czyli sacharozy: jest alkoholem cukrowym (poliolem) i posiada mniej atomów węgla w cząsteczce, a co za tym idzie – ma prawie dwukrotnie niższą wartość kaloryczną i ponad czternastokrotnie niższy indeks glikemiczny niż cukier.

Właściwości i zastosowanie ksylitolu

Ksylitol smakuje niemal identycznie jak cukier (https://www.bee.pl/9188-ksylitol). Najczęściej spotykany jest w sproszkowanej lub skrystalizowanej formie, co pozwala na wykorzystanie go w dokładnie taki sam sposób: do napojów, ciast czy deserów. Ze względu na niski IG oraz udowodnione badaniami zmniejszanie łaknienia na słodycze, cukier brzozowy polecany jest dla osób odchudzających się oraz dla tych, którzy chcą zmienić swój tryb życia na zdrowszy, ale nie są w stanie zrezygnować ze słodzenia kawy czy herbaty. Dzięki temu, że jest wolniej wchłaniany przez przewód pokarmowy niż cukier i metabolizuje się przy mniejszym (praktycznie zerowym) udziale insuliny, spożycie ksylitolu nie wiąże się ze skokami poziomu tego hormonu we krwi, więc jest idealny dla osób cierpiących na cukrzycę. W przeciwieństwie do tradycyjnego cukru, dającego odczyn kwasowy, który sprzyja rozwojowi grzybicy, ksylitol jest substancją o charakterze zasadowym.

Zdrowe kości a ksylitol

Dzięki naturalnemu pochodzeniu, cukier brzozowy wspomaga przyswajanie wapnia, więc jego spożycie polecane jest dla osób cierpiących na jego niedobory. Sprawdzi się przy profilaktyce osteoporozy, a dzięki temu, że może być stosowany przez dzieci od 3. roku życia, wspomoże również prawidłową mineralizację podczas budowania kośćca u najmłodszych. Ksylitol sprawdzi się również w profilaktyce próchnicy oraz innych chorób uzębienia: pozytywnie wpływa na florę bakteryjną jamy ustnej, przywraca naturalne pH śliny, dzięki któremu szkliwo nie jest narażone na erozję szkodliwymi kwasami. Z tego powodu można go spotkać w składzie past do zębów oraz gum do żucia. Jego działanie bakterio – oraz grzybobójcze pozytywnie wpływa na rozwój naturalnej odporności organizmu. Ksylitol nie należy do tanich słodzików, ale jest wart swojej ceny ze względu na wiele dobroczynnych właściwości.

Food obraz autorstwa jcomp - www.freepik.com